event burgee venue burgee

32nd COCA-COLA INTERSCHOOLS REGATTA(2008)

Redhouse Yacht Club

FINAL JUNIOR OPTIMIST AND NOVICE CLASS RESULTS

Contents

Junior Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:8, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1 Junior Oppi 1316 Joshau Woolard CAPE RECEIFE 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2 Junior Oppi 856 Cundell Peter Statt KNYSNA PRIMARY 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 2.0 18.0 14.0
3 Junior Oppi 1062 Moya Moorcroft MILKWOOD PRIMARY 3.0 1.0 3.0 3.0 5.0 5.0 20.0 15.0
4 Junior Oppi 1046 Dane Henegan MILKWOOD PRIMARY 2.0 5.0 6.0 5.0 3.0 8.0 29.0 21.0
5 Junior Oppi 479 Jamie Loots JEFFREYS BAY PRIMARY 5.0 3.0 5.0 4.0 6.0 7.0 30.0 23.0
6 Junior Oppi 1112 Jayan Smart HOEKWIL PRIMARY 6.0 7.0 7.0 6.0 4.0 3.0 33.0 26.0
7 Junior Oppi 1236 Tammy Holden MILKWOOD PRIMARY 9.0 DNF 6.0 2.0 9.0 DNF 9.0 DNF 4.0 39.0 30.0
8 Junior Oppi 839 Erjee Dames MILKWOOD PRIMARY 7.0 DNC 8.0 DNC 7.0 6.0 46.0 37.0

Novice Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Entries:18, Scoring system:Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm School R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1 Novice Oppi 1096 Patrick Butler CLARENDON PARK 1.0 1.0 1.0 2.0 9.0 1.0 15.0 6.0
2 Novice O'9er 136 Ciaron Sharrocks KNYSNA PRIMARY 2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 12.0 9.0
3 Novice O'9er 173 Julian Leggatt HOLY CROSS 3.0 7.0 3.0 10.0 6.0 5.0 34.0 24.0
4 Novice Oppi 1304 Luke Rist CLARENDON PARK 11.0 3.0 14.0 1.0 7.0 3.0 39.0 25.0
5 Novice O'9er 246 Jesse Martin HERBERT HERD 4.0 4.0 4.0 8.0 14.0 7.0 41.0 27.0
6 Novice Oppi 1029 Tarryn Butler CLARENDON PARK 7.0 6.0 8.0 4.0 12.0 4.0 41.0 29.0
7 Novice O'9er 135 Cullen Daniel SEDGEFIELD PRIMARY 5.0 8.0 9.0 11.0 4.0 6.0 43.0 32.0
8 Novice Oppi 811 Sydney Pettitt COLLEGIATE JUNIOR DNC 13.0 5.0 6.0 2.0 10.0 55.0 36.0
9 Novice O'9er 244 James Westraadt HERBERT HERD 10.0 10.0 11.0 9.0 3.0 9.0 52.0 41.0
10 Novice Oppi 31 Mark Laggar HERBERT HERD 6.0 12.0 7.0 5.0 11.0 14.0 55.0 41.0
11 Novice O'9er 247 Bryan Waters HERBERT HERD 9.0 11.0 6.0 7.0 15.0 8.0 56.0 41.0
12 Novice Oppi 695 Matthew Devenish ST DOMINICS PRIORY 8.0 9.0 10.0 19.0 DNF 8.0 12.0 66.0 47.0
13 Novice Oppi 1145 Matthew Counihan CLARENDON PARK 12.0 5.0 12.0 19.0 DNF 13.0 13.0 74.0 55.0
14 Novice O'9er 199 Shannon Sharrocks KNYSNA PRIMARY DNC DNC DNC DNC 5.0 15.0 96.0 77.0
15 Novice O'9er 245 Shumeez Salie HERBERT HERD DNC DNC 19.0 DNF DNC 10.0 11.0 97.0 78.0
16 Novice O'9er 1170 Toby Walk KNYSNA PRIMARY DNC DNC 13.0 19.0 DNF DNC DNC 108.0 89.0
17 Novice Oppi 44 Michael Lawrence CAPE RECEIFE DNC DNC DNC DNC DNC DNC 114.0 95.0
17 Novice Oppi 178 Matthew Lawrence CLARENDON PARK DNC DNC DNC DNC DNC DNC 114.0 95.0

Special Prizes

PrizeWinner
Individual JUNIOR OPTIMISTJunior - Oppi 1316 Joshau Woolard
Individual JUNIOR NOVICENovice - Oppi 1096 Patrick Butler

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish


Computer and Printing Material Sponsored by "ONVLEE ENGINEERING"

Sailwave Scoring Software 1.94 Build 29
www.sailwave.com